Våra verksamheter

Våra verksamheter

Björkens äventyrsförskola

Björkens förskola i Hedenäset ligger härligt belägen nära till skog och natur. inomhusmiljön är luftig och trygg, vilket inspirerar till lek, rörelse och utveckling. Vi som arbetar här är: Lena Wiippa, Ulrika Luttu och Anna-Karin Emanuelsson. Våra öppettider är 06:30 - 17:00, men vi kan anpassa oss efter era behov. Vi nås via telefon: 070-586 19 21

Hietaniemi friskola F-9

Hietaniemi friskola i Hedenäset består av förskoleklass till klass nio. Vår profil är Hälsa, Miljö & Äventyrspedagogik, vilket innebär att vi arbetar med att miljöanpassa skolans verksamhet och med att skapa en stimulerande och trivsam inre miljö. Våra elever får egna datorer från sjunde klass. Vi lägger stor tonvikt vid den psykosociala miljön med en öppen atmosfär mellan elever och personal som bygger på ömsesidig respekt. Förutom kärnämnena är musik, dans och media en viktig del av vår verksamhet. Hietaniemi friskola genomför årligen konserter och andra evenemang. Vi är också en av ett fåtal skolor i Sverige som samarbetar med Utbildningsradion. Du når oss via e-post: rektor@hfskola.com samt telefon: 070-586 19 28


Hf-Solgläntans förskola

Hf-Solgläntans förskola finns i Övertorneå nära till bibliotek, sporthall och badhus, men har även härligt nära till skog och natur.

Vi strävar efter att vara en sockerfri förskola. Vi har just nu en barngrupp på 19 barn i åldrarna 1-5 år. Vi som arbetar här: Jenny Andersson (för tillfället tjänstledig) Emelie.Johansson, Åsa Alanentalo, Anna-Karin Aasa, Pia Nousiainen och Nareerat Klubwongsa (Som). Våra öppettider är 06:30 - 17:00, men kan anpassas efter era behov. Vi nås via telefon: 070-586 19 20

Björkbackens fritidshem

Björkbackens fritidshem har luftiga och ändamålsenliga lokaler med olika skaparverksatäder för barnen.

Vi har även en fantastisk utemiljö, med skogen alldeles runt knuten och två stora lekparker. Utflykter försöker vi göra en gång i veckan då vi äter "mellis" ute i skogen. Vi arbetar utifrån barnens önskemål och vi har regelbundna möten där vi tillsammans med barnen beslutar om våra aktiviteter. Fritidshem är avgiftsfri på Hietaniemi Friskola.

Vi som jobbar på på Björkbackens fritidshem heter:

Viktoria Svahn, Anna Lindahl.

Du når oss via telefon:070-586 19 28